buttons

Що таке Ту-Бішват

15 Швата 5783 (06.02.2023) | Познавательно, Праздники, С

Ту биШват

Ту-Бішват, 15 число єврейського місяця Шват (у 2023 році випадає на 6 лютого) відзначається як “новий рік дерев”. Рівно середина місяця, повня, день до цієї пори року подовжується майже на дві години. Це пора, коли раноцвіті дерева в Землі Ізраїлю прокидаються від зимового сну і починають новий цикл плодоношення. Формально новий рік дерев має відношення до різних видів десятин, які мали відокремлюватися від урожаю, що виріс у Святій Землі. Ці десятини були різні у роки семирічного циклу Шмиты. Точкою відліку, починаючи з якої плоди, що зав’язалися, вважалися такими, що відносяться до врожаю наступного року, і був день Ту-Бішват.

Свято це відзначається з давніх-давен. Хоча приписів про нього у письмовій Торі немає, він згадується у Мішні. У цей день прийнято їсти фрукти, особливо виноград, дулі, гранати, оливки та фініки – тобто ті плоди, якими Тора прославляє Ізраїль — “країну пшениці і ячменю, і виноградних лоз, і смоківниць, і гранатових дерев, олійних дерев та фінікового. меду”.

Близько чотирьох століть тому склалася традиція каббалістів Цфату зустрічати новий рік дерев святковим седером, подібним до великоднього: випивати традиційні чотири келихи вина, у різних пропорціях змішуючи червоне та біле вино, у певному порядку з’їдати фрукти, якими славиться Ізраїль, читати вірші ці рослини, фрагменти Талмуду, і, звісно, ​​книги Зогар.